Hodnotenie a klasifikácia žiakov – k l a s i f i k a č n ý p o r i a d o k
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
a) Základné ustanovenia
(1) Hodnotenie a klasifikácia žiakov stredných škôl je súčasťou ich výchovy a vzdelávania. Účelom hodnotenia a klasifikácie je prispievať k zodpovednému vzťahu žiaka k výchove a vzdelávaniu v súlade so školskými predpismi. Výsledky hodnotenia a klasifikácie uvedie škola na vysvedčení.
(2) Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje klasifikácia priebežná a celková. Priebežná klasifikácia sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiakov v jednotlivých vyučovacích predmetoch a v odbornom výcviku. Celková klasifikácia žiaka sa uskutočňuje na konci prvého a druhého polroka.
(3) Predmetom klasifikácie sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v učebných predmetoch v súlade s požiadavkami učebných osnov, schopnosť používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách a správanie žiaka podľa požiadaviek vnútorného poriadku školy.
(4) Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje. Riaditeľ SOU určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa klasifikácia mohla ukončiť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.
(5) Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný aj klasifikovaný za toto obdobie v poslednom týždni augusta a v dňoch určených riaditeľom SOU.
(6) Riaditeľ SOU zabezpečuje, aby sa o prospechu a správaní neplnoletého žiaka mohol priebežne informovať jeho zákonný zástupca prostredníctvom žiackej knižky, pohovorom s triednym učiteľom, učiteľom jednotlivých predmetov, majstrom odbornej výchovy. V prípade mimoriadneho zhoršenia prospechu alebo správania informuje písomne zákonných zástupcov riaditeľ SOU.
(7) Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku, požiadať riaditeľa SOU o komisionálne skúšanie. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu už komisionálne skúšaný. Riaditeľ SOU môže nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka na vlastný podnet.
(8) Pri klasifikácii prospechu žiaka sa neprihliada na klasifikáciu jeho správania.
(9) V obidvoch polrokoch sa hodnotia aj mimoriadne výsledky dosiahnuté v niektorom učebnom predmete a v niektorých druhoch činností (súťaže).
(10) Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava pedagogický pracovník sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka, sústavným sledovaním jeho výkonu a pripravenosti na vyučovanie, analýzou výsledkov rôznych činností žiaka, konzultáciami s ostatnými pedagogickými pracovníkmi.
b) Klasifikácia prospechu
(1) Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch a v odbornom výcviku sa klasifikuje týmito stupňami :
1 – výborný
2 – chválitebný
3 – dobrý
4 – dostatočný
5 – nedostatočný
Predmety, ktoré sa neklasifikujú, sú určené v učebných plánoch. Nepovinné predmety sa klasifikujú podľa rovnakých hľadísk a podľa rovnakej stupnice ako povinné. Do celkového prospechu sa nezapočítavajú.
(2) Stupeň prospechu určuje učiteľ alebo majster OV, ktorý príslušný predmet vyučuje. Vo vyučovacom predmete, v ktorom vyučuje viac učiteľov, sa určí stupeň prospechu za klasifikačné obdobie po vzájomnej dohode. Na konci klasifikačného obdobia sa stupeň prospechu v jednotlivých predmetoch neurčuje na základe priemeru vypočítaného z priebežnej klasifikácie za príslušné obdobie.
(3) Cieľom klasifikácie prospechu vyučovacieho predmetu je vyjadriť príslušným klasifikačným stupňom vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré si žiaci osvojili, podnecovať ich záujem o dopĺňanie a upevňovanie získaných vedomostí a zručností a o zvládnutie širšej problematiky predmetu. Klasifikácia prospechu musí tiež formovať morálny profil žiakov, preto treba pri klasifikovaní prihliadať aj na ich prístup k výchovno-vzdelávaciemu procesu, na ich aktivitu a na to, či sa rozvíja ich schopnosť samostatne myslieť, alebo či vedia získané vedomosti, zručnosti a návyky uplatňovať len mechanicky.
(4) Pri hodnotení prospechu v jednotlivých predmetoch vychádza vyučujúci z výsledkov ústneho skúšania, z hodnotenia písomných, grafických, praktických prác, z didaktických a pohybových testov a z ostatných poznatkov o žiakovi.
(5) Prospech žiaka v teoretickom vyučovaní sa posudzuje podľa týchto hľadísk :
- celistvosť, presnosť a trvácnosť osvojenia požadovaných poznatkov, faktov, pojmov, definícií, zákonitostí a vzťahov a schopnosť vyjadriť ich,
- schopnosť samostatne logicky myslieť, osvojenie metód myslenia charakteristických pre príslušný odor,
- schopnosť uplatňovať a zovšeobecňovať získané vedomosti a zručnosti pri riešení nových úloh a praktických činností,
- samostatnosť, aktivita a tvorivosť myslenia a prejavu,
- sústavnosť a svedomitosť v práci, aktivita v prístupe k činnostiam a záujem o ne,
- presnosť, výstižnosť a odborná a jazyková správnosť ústneho a písomného prejavu,
- v umeleckých predmetoch estetické vnímanie, pôsobivosť a originalita prejavu, aktívny záujem o umenie a estetiku,
- v telesnej výchove, s prihliadnutím na zdravotný stav, všeobecná telesná zdatnosť, výkonnosť a starostlivosť o vlastné zdravie.
(6) Prospech žiaka v odbornom výcviku sa hodnotí podľa týchto kritérií :
- vzťah k práci, k pracovnému kolektívu a k pracovným činnostiam,
- schopnosť a istota využívania teoretických vedomostí v praxi,
- ovládanie pracovných úkonov, operácií alebo práce zodpovedajúcich stanoveným ukazovateľom kvality práce,
- organizácia vlastnej práce a pracoviska, udržiavanie poriadku na pracovisku,
- samostatnosť, tvorivosť, iniciatíva a zručnosť pri práci, prekonávanie prekážok v práci,
- obsluha a údržba strojov, nástrojov, náradia, pomôcok a meradiel,
- hospodárne využívanie surovín, materiálov a energie,
- dodržiavanie predpisov a pokynov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, starostlivosť o životné prostredie.
(7) Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnych termínoch z vážnych najmä zdravotných dôvodov, žiak je skúšaný v náhradných termínoch podľa časti 4 bodu a) ods. 4 a 5.
(8) Žiak, ktorý sa z menej vážnych aj ospravedlnených dôvodov, príp. neospravedlniteľných dôvodov nezúčastní na vyučovaní príslušného predmetu v rozpätí aspoň 30 % vyučo-
vacích hodín, je skúšaný z tohto predmetu v náhradnom termíne podľa časti 4 bodu a) ods. 4 a 5.
(9) Podľa odseku 8 môže byť žiak skúšaný v jednom klasifikačnom období najviac z dvoch povinných predmetov, ak v ostatných povinných predmetoch prospel. Pri vyššom súhrnnom počte neklasifikovaných a neprospievajúcich predmetov je žiak, ktorý neukončil povinnú školskú dochádzku hodnotený známkou nedostatočný s navrhnutým podmienečným vylúčením zo štúdia pre nezáujem o štúdium. Žiak, ktorý ukončil povinnú školskú dochádzku je neklasifikovaný a je pedagogickej rade navrhnutý na vylúčenie zo štúdia.
c) Klasifikácia správania žiakov
(1) Správanie žiakov sa klasifikuje týmito stupňami :
1 – veľmi dobré
2 – uspokojivé
3 – menej uspokojivé
4 – neuspokojivé
(2) Klasifikáciu správania navrhuje triedny učiteľ alebo majster odborného výcviku po prerokovaní s ostatnými pedagogickými pracovníkmi, ktorí vyučujú v triede a schvaľuje ju riaditeľ SOU po prerokovaní na pedagogickej porade.
(2) Pri klasifikácii správania sa vychádza z toho, ako žiak dodržiava pravidlá správania sa žiakov a vnútorný poriadok školy.
(3) Celková klasifikácia správania v jednom klasifikačnom období nemá vplyv na celkovú klasifikáciu správania v ďalšom klasifikačnom období.
(4) Správanie neovplyvňuje klasifikáciu výsledkov vo vyučovacom predmete.
(5) Správanie žiakov v nadstavbovom štúdiu sa neklasifikuje, ale udeľujú sa výchovné opatrenia podľa časti 2 bodu c).
(6) Klasifikácia správania žiaka je výchovným opatrením, ku ktorým patria aj pochvala alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, majstra OV, riaditeľa SOU, podmienečné vylúčenie žiaka zo štúdia a vylúčenie žiaka zo štúdia podľa časti 2 bodu c).
(7) Výchovné opatrenia žiakov SOU:
Pochvaly od triedneho učiteľa alebo majstra OV
- za výbornú dochádzku ( nulová absencia) za celý polrok,
- za výborné plnenie všetkých povinností a mimoriadnu aktivitu v celom polroku,
- za dobrú reprezentáciu školy.
Pochvaly od riaditeľa SOU
- za výborný prospech v celom školskom roku a v druhom polroku priemerný prospech z povinných predmetov 1,00,
- za výborné výsledky v reprezentácii školy.
Pokarhania od triedneho učiteľa alebo majstra OV
- v dennom štúdiu za 1 – 7 neospravedlnených hodín v klasifikačnom období,
- v nadstavbovom diaľkovom štúdiu za 1 – 6 neospravedlnených hodín v klasifikačnom období,
- za menej závažné porušovanie školského poriadku.
Pokarhanie od riaditeľa SOU
- za závažnejšie alebo opakované porušovanie vnútorného poriadku školy, ak je žiak prístupný výchovnému pôsobeniu a svoje chyby uvedomene prekonáva a napráva,
- v nadstavbovom diaľkovom štúdiu za 7 – 18 neospravedlnených hodín v klasifikačnom období,
- za fajčenie v priestoroch školy alebo pracoviska.
Podmienečné vylúčenie
- za neustále porušovanie vnútorného poriadku školy a nedbalú dochádzku,
- v nadstavbovom štúdiu za viac ako 18 neospravedlnených hodín v klasifikačnom období, alebo pri opakovanej neospravedlnenej absencii počas celého nadstavbového štúdia.
Vylúčenie zo štúdia
- ak sú predchádzajúce výchovné opatrenia neúčinné a nevedú k náprave
Znížená známka zo správania
- za 8 – 20 neospravedlnených hodín = stupeň 2,
- za viac ako 20 neospravedlnených hodín = stupeň 3 alebo 4,
- za opakované fajčenie v priestoroch školy a pracoviska,
- za vážne alebo opakované porušovanie vnútorného poriadku školy, príp. za kombináciu viacerých priestupkov.
d) Celkové hodnotenie žiaka
(1) Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého alebo druhého polroku vyjadruje výsledky jeho klasifikácie v povinných predmetoch, ktoré sa klasifikujú, a klasifikáciu jeho správania. Nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných vyučovacích predmetoch.
(2) Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroku sa vyjadruje takto :
a) prospel s vyznamenaním
b) prospel veľmi dobre
c) prospel
d) neprospel
e) neklasifikovaný
(3) Žiak prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom predmete nemá prospech horší ako chválitebný, priemerný prospech z povinných predmetov nemá horší ako 1,50 a jeho správanie je veľmi dobré.
(4) Žiak prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom predmete nemá prospech horší ako dobrý, priemerný prospech z povinných predmetov nemá horší ako 2,00 a jeho správanie je veľmi dobré.
(5) Žiak prospel, ak nemá nedostatočný prospech ani v jednom povinnom predmete.
(6) Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného predmetu aj po opravnej skúške nedostatočný prospech.
(7) Žiak je neklasifikovaný, ak ukončil povinnú školskú dochádzku a podľa časti 4 bodu b) ods. 9 je neklasifikovaný z viac ako dvoch predmetov, alebo ak sa nedostaví na vyskúšanie a klasifikovanie v náhradnom termíne podľa časti 4 bodu a) ods. 4, 5.
e) Opravné skúšky
––––––––––––––––
(1) Žiak, ktorý má na konci druhého polroku nedostatočný prospech najviac z dvoch povinných predmetov, môže so súhlasom riaditeľa SOU robiť z týchto predmetov opravnú skúšku. Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby boli vykonané najneskôr do 31.augusta. Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť na opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť na základe písomného ospravedlnenia a písomnej žiadosti žiaka alebo jeho zákonného zástupcu vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. októbra.
(2) Opravnú skúšku môže robiť aj žiak, ktorého prospech na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku.
Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby opravné skúšky boli vykonané najneskôr do klasifikačnej porady za druhý polrok.
(3) Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom prospech nedostatočný.
f) Komisionálne skúšky
(1) Žiak sa klasifikuje na základe komisionálnej skúšky v týchto prípadoch :
- keď koná rozdielovú skúšku,
- keď je skúšaný v náhradnom termíne (napr. neklasifikovaný),
- keď žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka alebo keď sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa SOU,
- keď koná opravné skúšky,
- pri skúškach v externom štúdiu, v štúdiu podľa individuálneho študijného plánu a pri štúdiu jednotlivých predmetov,
- keď koná skúšky uvedené v časti 1 bode a) ods. 6,
- v prípade uvoľnenia žiaka od dochádzky na vyučovanie.
(2) Komisia pre komisionálne skúšky je najmenej trojčlenná. Komisia sa skladá z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ školy alebo ním poverený učiteľ alebo majster OV, skúšajúceho učiteľa, ktorým je učiteľ alebo majster OV vyučujúci daný predmet, a prísediaceho. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky a je pre klasifikáciu žiaka konečný. Tento výsledok nemôže nikto zmeniť ani sa nemožno proti nemu odvolať.
(3) Riaditeľ školy môže, najčastejšie na podnet učiteľa, nariadiť žiakovi konanie komisionálnej skúšky aj bez osobitného odôvodnenia, napr. pri vysokom počte vymeškaných hodín.
(4) Komisionálne skúšky nemôže konať žiak s pravidelnou dochádzkou do školy kedykoľvek a neobmedzený počet krát v priebehu školského roka, ak nemá rozdielové skúšky, individuálne štúdium, štúdium jednotlivých predmetov a pod.
g) Postup do vyššieho ročníka
(1) Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý prospel.
(2) Ak žiak v niektorom školskom roku neprospel a nevykonal úspešne opravnú skúšku, riaditeľ SOU môže na jeho žiadosť alebo na žiadosť jeho zákonných zástupcov povoliť opakovanie ročníka. Opakovanie toho istého ročníka možno povoliť len raz.