Obsah :
1. Všeobecné pokyny
a) Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
b) Zanechanie štúdia
c) Prerušenie štúdia
d) Prestup na inú školu a zmena študijného alebo učebného odboru
e) Oslobodenie žiaka
2. Pravidlá správania sa žiakov - š k o l s k ý p o r i a d o k
a) Povinnosti žiakov
b) Žiakom je zakázané
c) Výchovné opatrenia
3. Bezpečnosť a ochrana zdravia pre žiakov SOU
a) Zásady správneho a bezpečného správania sa žiakov
b) Protipožiarne opatrenia
1. Všeobecné pokyny :
–––––––––––––––––––––––
Stredné odborné učilište je zaradené do sústavy stredných škôl. Stredné školy uplatňujú jednotu výchovy a vzdelávania, spojenie školy so životom a usilujú sa o všestranný rozvoj osobnosti mladého človeka. Vychovávajú ho v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity a demokracie, formujú jeho intelektuálny a mravný rozvoj, pripravujú ho na tvorivú prácu a odbornú činnosť v povolaní a poskytujú estetickú, zdravotnú, telesnú a ekologickú výchovu a umožňujú aj náboženskú výchovu. Výchova a vzdelávanie sa uskutočňujú v slovenskom jazyku.
Stredné odborné učilište poskytuje žiakom stredné odborné vzdelanie a úplné stredné odborné vzdelanie, pripravuje ich na výkon činností a povolaní v národnom hospodárstve, správe, kultúre, umení a v ostatných oblastiach života a pripravuje ich aj na štúdium na vysokej škole.
Stredné odborné učilište pripravuje na výkon robotníckych povolaní a odborných činností zodpovedajúcich príslušnému učebnému odboru. Toto štúdium je ukončené záverečnou skúškou.
Stredné odborné učilište pripravuje v študijných odboroch na výkon niektorých náročných robotníckych povolaní a niektorých technicko-hospodárskych činností prevádzkového charakteru. Toto štúdiu sa ukončuje maturitnou skúškou.
Stredné odborné učilište zabezpečuje žiakom teoretické vyučovanie, praktické vyučovanie a výchovu mimo vyučovania.
a) Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
(1) Žiak je povinný dochádzať do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa všetkých povinných a voliteľných predmetov a nepovinných predmetov, ktoré si zvolil.
(2) Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada jeho zákonný zástupca triedneho učiteľa alebo majstra odbornej výchovy o uvoľnenie z vyučovania
Vyučujúci môže žiaka uvoľniť zo svojej vyučovacej hodiny. Triedny učiteľ alebo majster OV môže žiaka uvoľniť z vyučovania na 1 deň. Na 2 a viac dní uvoľňuje žiaka na písomnú žiadosť zákonného zástupcu riaditeľ školy.
(3) Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídateľný dôvod, je zákonný zástupca povinný najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi OV dôvod neprítomnosti Pri návrate na vyučovanie je žiak povinný bezodkladne predložiť ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcom. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu trvá dlhšie ako 2 vyučovacie dni, predloží žiak potvrdenie lekára. Zákonný zástupca môže sám ospravedlniť najviac 3 vyučovacie dni v jednom polroku.
Ak sa neprítomnosť žiaka pre chorobu opakuje častejšie, môže triedny učiteľ alebo majster OV vyžadovať potvrdenie lekára aj za kratšie obdobie.
(4) Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám spôsobom uvedeným v odsekoch 2 a 3.
(5) Riaditeľ SOU môže uvoľniť žiaka z vyučovania povinného predmetu alebo od telesných úkonov spojených s vyučovaním na základe vyjadrenia príslušného lekára.
(6) Neprítomnosť dlhodobo chorého žiaka alebo žiačky pre tehotenstvo a materstvo sa ospravedlňuje rovnako ako neprítomnosť pre chorobu. Ak to dovoľuje charakter učiva, riaditeľ SOU im umožní na vlastnú žiadosť alebo na žiadosť ich zákonného zástupcu, prípravu a vykonanie skúšok v určených termínoch.
b) Zanechanie štúdia
(1)Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, chce zanechať štúdium, oznámi to písomne riaditeľovi SOU. Ak je žiak neplnoletý, podá žiadosť jeho zákonný zástupca. Žiak prestáva byť žiakom školy dňom nasledujúcim po dni, keď bolo riaditeľovi SOU doručené oznámenie o zanechaní štúdia.
(2) Ak sa žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, nezúčastní na vyučovaní v trvaní 5 vyučovacích dní a jeho neprítomnosť nie je ospravedlnená, triedny učiteľ alebo majster OV písomne vyzve žiaka alebo jeho zákonného zástupcu, aby v určenej lehote doložiť dôvod neprítomnosti. Ak do 10 dní od doručenia výzvy žiak do školy nenastúpi, alebo nie je doložený dôvod jeho neprítomnosti v škole, posudzuje sa tak, akoby štúdium zanechal prvým dňom po uplynutí lehoty určenej riaditeľom SOU na ospravedlnenie. Týmto dňom prestáva byť žiakom školy.
c) Prerušenie štúdia
(1) Riaditeľ SOU môže prerušiť štúdium žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, na vlastnú žiadosť alebo na žiadosť jeho zákonného zástupcu až na tri roky. Po uplynutí času prerušenia pokračuje žiak v tom ročníku, v ktorom bolo štúdium prerušené.
(2) Riaditeľ SOU je povinný prerušiť štúdium žiačke pre tehotenstvo a materstvo, ak praktické vyučovanie podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo žiačky.
(3) Ak pominú dôvody prerušenia štúdia, môže sa na žiadosť žiaka alebo jeho zákonného zástupcu prerušenie ukončiť aj pred uplynutím určeného času prerušenia.
d) Prestup na inú školu a zmena študijného alebo učebného odboru
(1) Prestup na inú strednú školu na ten istý alebo iný študijný odbor povoľuje riaditeľ strednej školy, na ktorú sa žiak hlási.
(2) Zmenu študijného alebo učebného odboru SOU povoľuje riaditeľ SOU spravidla na začiatku školského roka. Podmienkou na povolenie zmeny je zdravotná spôsobilosť žiaka na vykonávanie povolania, na ktoré sa má pripravovať v novozvolenom odbore, a úspešné vykonanie rozdielovej skúšky. Obsah, rozsah a termín rozdielovej skúšky určí riaditeľ SOU.
(3) Zmenu študijného alebo učebného odboru a prestup na inú strednú školu povoľuje riaditeľ školy na žiadosť žiaka po vyjadrení zákonného zástupcu.
e) Oslobodenie žiaka od štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov
(1) Zo zdravotných a iných závažných dôvodov možno žiaka úplne alebo čiastočne oslobodiť od vyučovania niektorého povinného predmetu , ktorý nemá rozhodujúci význam pre odborné zameranie absolventa. Žiaka oslobodzuje riaditeľ SOU na základe žiadosti žiaka alebo jeho zákonného zástupcu a na základe vyjadrenia príslušného lekára na celý školský rok alebo na jeho časť.
(2) Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého predmetu, musí byť prítomný na vyučovaní tohto predmetu a zamestnáva sa pomocnými úlohami pri vyučovaní. Ak je predmet zaradený na prvú alebo poslednú vyučovaciu hodinu, žiak sa jeho vyučovania nezúčastňuje.
2. Pravidlá správania žiakov – š k o l s k ý p o r i a d o k
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
a) Žiaci majú tieto povinnosti :
- osvojovať si vedomosti a zručnosti a získavať návyky poskytované stredným odborným učilišťom, pripravovať sa na tvorivú prácu a odbornú činnosť v povolaní,
- osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických pracovníkov, inštruktorov a iných pracovníkov školy a správať sa v škole, na pracovisku a mimo nich tak, aby robili česť škole i sebe,
- chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole, na pracovisku a v ich okolí, dodržiavať bezpečnostné predpisy,
- v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a úloh Národného programu boja proti drogám snažiť sa o aktívnu ochranu spolužiakov pred šírením drog a omamných prostriedkov v školskom prostredí,
- v prípade zistenia varovných signálov vo svojom okolí, ktoré môžu, ale i nemusia byť znakom užívania drog ( zmeny zovňajšku, zmeny v správaní sa, nájdenie podozrivých predmetov týkajúcich sa drog, ... ), informovať o tejto skutočnosti triedneho učiteľa alebo výchovného poradcu, koordinátora protidrogových závislostí príp. i riaditeľa, aby sa včas predišlo väčším následkom, ktoré súvisia s užívaním a rozširovaním drog,
- byť v škole a na pracovisku vhodne a čisto oblečení a upravení,
- šetriť školské zariadenie, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami, učebnými pomôckami a zariadením školy a pracoviska, ak žiak poškodí úmyselne alebo z nedbalosti majetok SOU, je povinný škodu nahradiť – ak sa nezistí vinník, škodu nahradia všetci žiaci triedy, skupiny, príp. školy,
- dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť pokyny vnútorného poriadku školy,
- pri vstupe do budovy školy alebo na pracovisko sa preukázať preukazom SOU,
- v priebehu vyučovania opustiť školu alebo pracovisko len so súhlasom triedneho alebo vyučujúceho učiteľa (na základe priepustky) alebo majstra OV, zahlásiť sa na vrátnici SOU,
- po neprítomnosti v škole alebo na pracovisku okamžite po návrate predložiť triednemu učiteľovi, príp. zastupujúcemu triednemu učiteľovi alebo majstrovi OV ospravedlnenku podpísanú zákonným zástupcom, lekárom a pod.,
- ospravedlniť sa učiteľovi alebo majstrovi OV na začiatku vyučovacej hodiny, ak sa z vážnych dôvodov nemohli na vyučovanie pripraviť, alebo ak si zabudli potrebné učebné pomôcky,
- v priebehu vyučovania nevyrušovať, prihlásiť sa o slovo, disciplinovane počkať na pokyn pedagogického pracovníka, pri odpovedi alebo rozhovore zachovávať pravidlá spoločenského správania,
- nosiť denne žiacku knižku, chrániť ju pred poškodením, predkladať ju rodičom na podpis,
- osobné doklady, cenné veci a peniaze mať stále pri sebe, neodkladať ich v triedach, umyvárňach a pod.,
- kdekoľvek pri stretnutí pozdraviť všetkých pracovníkov SOU, v priestoroch školy pozdraviť každého dospelého človeka,
- vážiť si všetkých spoluobčanov, chovať sa slušne a pozorne zvlášť k starším ľuďom a k chorým, vo verejných dopravných prostriedkoch im bez vyzvania uvoľniť miesto.
b) Žiakom je zakázané :
- fajčiť v priestoroch školy, pracoviska a pri činnostiach organizovaných školou,
- prinášať do školy, na pracovisko alebo činnosti organizované školou alkoholické nápoje, drogy a iné zdraviu škodlivé látky, požívať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
- prinášať do školy, na pracovisko alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie,
- prinášať do školy a na pracovisko veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní alebo na odbornom výcviku (mobilné telefóny a pod. ),
- nosiť do školy alebo na pracovisko prenosné rádiá a magnetofóny, fotografické aparáty, neúmerné množstvo peňazí a iné cenné veci - ak príde k porušeniu tohto ustanovenia a k prípadnému odcudzeniu alebo k strate, žiak stráca nárok na finančné odškodnenie,
- počas prestávok opúšťať bez povolenia budovu školy alebo pracovisko, a opúšťať budovu školy cez zadný trakt (zadný vchod a školská predajňa),
- nosiť do tried a iných priestorov školy nápoje zo školského bufetu.
c) Výchovné opatrenia
(1) Výchovnými opatreniami sú pochvaly a iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.
(2) Pochvalu alebo iné ocenenie udeľuje žiakom triedny učiteľ, vychovávateľ, majster odbornej výchovy, riaditeľ strednej školy. Pochvala sa udeľuje spravidla na zhromaždení triedy alebo školy.
(3) Žiakom možno podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto opatrení :
- napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, majstra OV, vychovávateľa,
- pokarhanie od riaditeľa školy,
- ak splnil povinnú školskú dochádzku, môže riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade uložiť podmienečné vylúčenie zo štúdia alebo vylúčenie zo štúdia.
(4) Výchovné opatrenia sa môžu ukladať do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o previnení žiaka dozvedel príslušný pedagogický pracovník školy, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď sa žiak previnenia dopustil
(5) V rozhodnutí o podmienečnom vylúčení zo štúdia určí riaditeľ školy skúšobnú lehotu, a to najdlhšie na jeden rok. Ak sa podmienečne vylúčený žiak v skúšobnej lehote osvedčil, upustí sa od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustil ďalšieho závažného previnenia, riaditeľ školy vylúči žiaka zo štúdia.
(6) Výchovné opatrenia udelené neplnoletým žiakom oznámi riaditeľ školy ich zákonným zástupcom.
(7) Presné kritériá na udelenie výchovných opatrení sú uvedené v klasifikačnom poriadku.
3. Bezpečnosť a ochrana zdravia pre žiakov SOU
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
a) Zásady správneho a bezpečného správania sa žiakov v priestoroch a objektoch SOU.
Povinnosti žiakov sú :
- dodržiavať a rešpektovať vnútorný poriadok školy,
- dodržiavať pokyny pedagogických pracovníkov a všetkých pracovníkov školy,
- správať sa tak, aby svojim konaním nespôsobil úraz sebe alebo iným osobám, a aby nespôsobil škodu škole,
- používať len vyznačené cesty, vchody a schodiská,
- neopúšťať budovu školy cez zadný trakt ( zadný vchod a školská predajňa),
- po chodbách a schodiskách chodiť opatrne, za daždivého počasia alebo sneženie si treba dôkladne očistiť obuv,
- počas prestávok je zakázané opúšťať budovu školy,
- pri neodkladnom opustení budovy školy počas vyučovania vyžiadať priepustku od triedneho učiteľa. Ak nie je prítomný, môže priepustu vystaviť i zástupca triedneho učiteľa, alebo vyučujúci daného predmetu, z ktorého sa chce žiak uvoľniť,
- po príchode do triedy uložiť veci a sadnúť si do určenej lavice,
- nevykláňať sa z okien,
- pri odchode na telesnú výchovu opúšťať budovu školy spoločne celá trieda,
- v priestoroch WC sa zdržiavať len nevyhnutný čas,
- dodržiavať zákaz fajčenia, požívania alkoholických nápojov a iných omamných látok v priestoroch školy a pracoviska a požívať alkoholické nápoje a omamné látky v čase vyučovania alebo činnosti organizovanej školou,
- do dielne vstupovať len za prítomnosti majstra odborného výcviku,
- na pracovisku používať určené osobné ochranné pracovné prostriedky, oblečenie, vhodnú a bezpečnú obuv,
- bez súhlasu pedagogického pracovníka nespúšťať žiadne elektrické zariadenie,
- nepoužívať žiadne strojové zariadenie, s ktorým žiak nebol oboznámený,
- dodržiavať pokyny na bezpečnú prevádzku a údržbu strojov, prístrojov a zariadení,
- v prípade úrazu alebo poruchy je žiak povinný neodkladne hlásiť túto udalosť učiteľovi, majstrovi OV, vychovávateľovi, príp. inému zamestnancovi SOU,
- žiakovi je bez vedomia pedagogického pracovníka príp. iného zamestnanca školy zakázaný prístup do priestorov školy alebo pracoviska, kde sa podľa rozvrhu práce nemá nachádzať (počas teoretického vyučovania v dielňach praktického vyučovania, v kotolni, v iných pracoviskách alebo prevádzkach a pod.),
- na výletoch, exkurziách a všetkých akciách organizovaných školou je žiak povinný bez výhrad sa riadiť pokynmi pedagogických pracovníkov,
- po vyhlásení mimoriadnej situácie (ohrozenie prírodným živlom, výbušninou a pod.) sa musí žiak riadiť pokynmi riaditeľa SOU a ostatných pracovníkov školy.
b) Protipožiarne opatrenia v priestoroch a objektoch SOU.
Povinnosti žiakov sú :
- dodržiavať bezpečnostné a požiarne značenia, príkazy a zákazy v objektoch a priestoroch SOU,
- rešpektovať nariadenia riaditeľa školy, pokyny učiteľov, majstrov OV, vychovávateľov a ostatných pracovníkov SOU,
- správať sa tak, aby svojím konaním nespôsobil vznik požiaru a škodu SOU,
- okamžite oznámiť vznik požiaru najbližšiemu dospelému pracovníkovi alebo na vrátnici,
-
po vyhlásení požiarneho poplachu sa musí žiak riadiť pokynmi zamestnancov
SOU,
zachovať pokoj a evakuovať sa na určené miesto
pred resp. za budovu školy, pracoviska,
- pri odchode z miestnosti skontrolovať, či nie je zapojený v elektrickej sieti nejaký elektrospotrebič.
Žiaci majú zakázané :
- fajčiť alebo používať otvorený plameň v areáloch SOU,
- poškodzovať a bezdôvodne manipulovať s hasiacimi prístrojmi a hasiacim zariadením,
- poškodzovať bezpečnostné a požiarne značenia a príkazy umiestnené na stenách priestorov SOU a pri hasiacich prístrojoch,
- vyvolávať bezdôvodne požiarny poplach alebo privolať jednotku požiarnej ochrany,
- manipulovať a poškodzovať elektrické zariadenia a inštaláciu, elektrické spotrebiče im prístupné.