Teoretické vyučovanie

Aj keď naša škola vznikla pôvodne ako Závodná škola práce pre západoslovenské tehelne, za celú 50-ročnú existenciu bola skôr učilišťom bez špeciálneho zamerania učebných odborov. Vystriedalo sa tu 32 rôznych učebných odborov a ich zameraní, pričom aj tieto počas celej histórie menili svoje názvy a označenia.
Od roku 1980 pribudli k učebným, poväčšine trojročným, odborom ukončovaným záverečnou skúškou aj študijné odbory ukončené maturitnou skúškou. Bola zriadená stredná škola pre pracujúcich a v tzv. štúdiu popri zamestnaní bola vytvorená 1 trieda strojárskeho odboru s 31 študentmi. V súčasnosti je to nadstavbové večerné a v posledných rokoch aj denné štúdium. V tejto forme štúdia sa vystriedalo 6 rôznych študijných odborov, z ktorých 4 sa vyučujú dodnes. Všetky tieto študijné odbory priamo nadväzujú na naše učebné odbory.
Keďže škola mala svoj domov mládeže, najmä v jej začiatkoch sa tu vyučovalo viac učebných odborov pre žiakov z celého Slovenska tzv. cyklickou formou ( pol roka teoretické vyučovanie, pol roka odborný výcvik) – murár, záhradník, farbiar - detašér, zámočník, obuvník, zvrškár, predavač. Pri veľkých zmenách školstva po vojne boli mnohé triedy žiakov v priebehu štúdia presúvané z iného alebo na iné učilište, takže mnohí žiaci na našej škole len začínali príp. len ukončili štúdium.
Vôbec najdlhšiu tradíciu má na našej škole príprava žiakov v odbore predavač, a to so zameraním na potravinársky tovar – 37 rokov, rozličný tovar – 13 rokov, priemyselný tovar – 14 rokov.
V týchto troch zameraniach ukončilo v odbore predavač štúdium spolu 1162 žiakov. Do dnešného dňa pripravujeme žiakov v odbore predavač so zameraním na rozličný tovar, v ktorom majú absolventi najširšie uplatnenie v praxi.
Jednými z najstarších učebných odborov s dlhodobou tradíciou na našej škole sú aj odbory zámočník – strojný zámočník (30 r.), murár (27 r.), stolár – nábytkový stolár (26 r.), ktoré prešli so všetkými stavebnými odbormi v r. 1984 do novovybudovaného SOU na Komenského ul.
V r. 1971 bol otvorený ďalší učebný odbor automechanik, nový názov mechanik opravár cestných motorových vozidiel, ktorý sa s malou prestávkou vyučuje u nás už 26 rokov, počas ktorých ukončilo štúdium 274 absolventov. K tomuto odboru pribudol v r. 1982 príbuzný odbor klampiar karosérií (autoklampiar) a do dnešného dňa po 19. rokoch máme 162 absolventov.
V našom regióne snáď najznámejší a dlhé roky s celoslovenskou pôsobnosťou je učebný odbor keramik, ktorý sa tu vyučuje s malými prestávkami od r. 1958, spolu 22 rokov. Tiež tento odbor prešiel mnohými zmenami, nielen, čo sa týka názvu odboru, ale aj obsahu vyučovania – od hrnčiara po umeleckého keramika. Základné pedagogické dokumenty umeleckého keramika sme vytvárali a experimentálne overovali práve na našom učilišti. Až do roku 1999 sa žiaci v týchto odboroch pripravovali pre Slovenskú ľudovú majoliku v Modre, neskoršie už len v ich priestoroch. V súčasnosti sú priestory aj pre odborný výcvik keramikov vytvorené v priestoroch SOU. Za ten čas sme mali spolu 645 absolventov v trojročných učebných odboroch. Najväčší záujem sme zaznamenali v rokoch 1978 – 86. Odvtedy sa záujem podstatne znížil, ale aj tak sme v r. 1994 a 1996 popri učebnom odbore otvárali aj 4- ročný študijný odbor umeleckoremeselné spracúvanie kameňa a keramiky so zameraním na keramické práce, ktorý ukončilo maturitnou skúškou spolu 39 absolventov.
Ako posledný z učebných odborov, aj keď nie na tejto škole nový, sa začal v roku 1992 vyučovať odbor krajčír - dámske odevy. V tomto odbore pripravujeme krajčírky dodnes. Za 12 rokov  skončilo 170 absolventiek.
Z nadstavbových maturitných odborov má u nás najdlhšiu tradíciu študijný odbor strojárstvo, v ktorom pokračujú vyučení žiaci aj z iných učilíšť strojárskych odborov. Za 21 rokov ho úspešne ukončilo 366 maturantov, väčšinou v štúdiu popri zamestnaní.
Najnovším študijným odborom je odevníctvo, ktorý logicky naväzuje na učebný odbor krajčír. V prvom roku fungovania tohto odboru sa tu učilo 16 žiačok.
S pribúdajúcimi odbormi sa rozrastal aj počet žiakov. V roku 1991 už mala škola 7 tried, v 7 učebných odboroch spolu so 196 žiakmi. V r. 1962 bolo 86 absolventov. V škol. roku sa 1971/72 sa počet tried rozrástol na 17 s 334 žiakmi v 9 učebných odboroch a záverečnú učňovskú skúšku robilo 129 žiakov.
Počet žiakov neustále rástol, takže k triedam v starej budove pribudli aj učebne v domove mládeže na Komenského ulici a dokonca sa muselo pristúpiť aj na dvojsmenné vyučovanie. V škol. roku 1982/83 mala škola vôbec najviac žiakov – spolu 662 žiakov v 26 triedach s 15 učebnými odbormi a 56 žiakov v 2 triedach štúdia popri zamestnaní v štud. odbore strojárstvo (spolu 28 tried a 718 žiakov). Školu úspešne ukončilo v r. 1983 spolu 282 absolventov učebných a študijných odborov.
Po rozdelení školy v r. 1984 zostalo v starom SOU 7 učebných odborov, 362 žiakov bolo zaradených do 15 tried v dennom štúdiu. Vo večernom štúdiu boli 2 triedy so 48 žiakmi.
V súčasnosti sa počet tried a žiakov pohybuje na rovnakej úrovni, aj keď v škol. roku 1995/96 sme mali 21 tried a 517 žiakov. Terajšia politická a spoločenská situácia je taká, že záujem o robotnícke povolania poklesol a vzrástol záujem o úplné stredné odborné vzdelanie, čo sa prejavilo aj u nás poklesom záujmu o učebné odbory a zväčšením záujmu o študijné odbory.
Za 50 rokov existencie našej školy sme vychovali 4631 odborníkov v učebných odboroch a 1017 maturantov. Spolu našu bránu opustilo 5648 absolventov.
Učňovské školstvo prešlo počas dlhého vývoja rôznymi zmenami, ktoré sa prejavili aj vo výuke na našom učilišti. Počet učebných a študijných odborov sa postupne stabilizoval, čím sa vytvoril aj kompletný stav odborných pedagogických pracovníkov, a aj v skromných podmienkach starej budovy sa vytvorili učebne a doplnili učebné pomôcky pre komplexnú prípravu kvalifikovaných pracovníkov. V súčasnosti 16 stálych učiteľov všeobecnovzdelávacích i odborných predmetov teoretického vyučovania pripravuje nielen odborníkov v príslušnom odbore, ale snaží sa vychovať dobrého rozhľadeného človeka so znalosťou cudzích jazykov, práce s výpočtovou technikou, základov ekonomiky, práva, etiky. Zabezpečujeme pre pedagogických zamestnancov aktuálnu odbornú literatúru, audiovizuálne učebné pomôcky, aby mohli odovzdať žiakom najnovšie poznatky. Na doplnenie teoretických vedomostí sa žiaci každoročne zúčastňujú odborných exkurzií, navštevujú múzeá a mnohé odborné výstavy.
Nie je žiadnou výnimkou, keď sa v školských laviciach vystriedajú viacerí súrodenci, dokonca súčasne aj rodičia s deťmi, či manželia. Školu navštevujú už aj deti bývalých absolventov, čo svedčí o úspešnosti výchovno-vzdelávacieho procesu. Viacerí naši absolventi úspešne ukončili vysoké školy, mnohí úspešne podnikajú, či zastávajú významné posty.
Veríme, že postupne do praxe uvádzaná nová koncepcia školstva a zvlášť učňovského školstva, nám pomôže v nastúpenej ceste výchovy a vzdelávania odborných pracovníkov a že do ponúkaných učebných a študijných odborov budú v spolupráci s rodičmi, s podnikateľskou sférou a mestom, prichádzať žiaci so záujmom o štúdium našich profesií, aby sa po ukončení štúdia mohli podieľať na hospodárskom rozvoji nášho regiónu.

Odborný výcvik

Praktické vyučovanie sa zabezpečuje na pracoviskách SOU. Pre učebný odbor umelecký keramik boli v roku 1999 dobudované štyri odborné dielne, v budove SOU na Štefánikovej ulici. Pre učebný odbor dámska krajčírka, sme v roku 1999 zriadili tri odborné dielne v prenajatých priestoroch v Modre na Dolnej ulici. Učebný odbor predavač zabezpečujeme na pracoviskách ZDROJ Senec a to v predajniach na Bystrickej ulici, Ulici 1. mája a v predajni AM-CO Família na Štefánikovej ulici v Pezinku. Učebný odbor mechanik opravár cestných motorových vozidiel a klampiar pre strojársku výrobu zabezpečujeme v prenajatých priestoroch Tatra Regena Glejovka v Pezinku. V priestoroch SOU sme zriadili školskú predajňu, kde žiaci učebného odboru predavač pod vedením majstrov odborného výcviku zabezpečujú predaj produktívnych výrobkov žiakov a súčasne predávajú občerstvenie. Na týchto pracoviskách sa vyučuje formou skupinovej výuky, kde pod vedením majstrov odbornej výchovy sa v plnom rozsahu zabezpečujú úlohy spojené s výchovno-vzdelávacím procesom.
Výsledky a kvalitu profesionálnej prípravy v jednotlivých učebných odboroch prezentujeme na pravidelných výstavách žiackych prác organizovaných od roku 1986. Tieto výstavy inštalujeme v budove a na nádvorí SOU, v Kultúrnom centre v Pezinku pri rôznych príležitostiach. Zúčastňujeme sa prehliadok a odborných súťaží na výstavách napr. "JUVYR" Bratislava, "UČEŇ" v Trenčíne "UČEŇ MLADÝ TVORCA" v Nitre. Veľký dôraz kladieme na komplexnosť prípravy - spoluprácu praktického s teoretickým vyučovaním a výchovou mimo vyučovania.
Odborný výcvik sa zabezpečuje aj na pracoviskách praktického vyučovania zriadených u súkromných podnikateľov.

Home page